Pin Bar i Fibonacci – bardzo skuteczne połączenie

Pin Bar i Fibonacci – bardzo skuteczne połączenie

Dzisiaj, jako kontynuację poprzedniego wpisu o formacji Pin Bar chciałbym przedstawić sposób, dzięki któremu możemy kilkukrotnie zwiększyć skuteczność swoich zagrań. Chodzi o wykorzystanie sygnałów generowanych przez świece Pin Bar w połączeniu z poziomami zniesień Fibonacciego. Wielu traderów korzysta ze zniesień Fibonacciego z powodu ich wysokiej skuteczność, o czym możemy się przekonać patrząc na historyczne wykresy. Często jednak zdarza się tak, że ustawiamy zlecenie nieco powyżej lub poniżej poziomu Fibonacciego dodając do tego margines na stop loss, następnie zlecenie zostaje zrealizowane, ale niestety kurs dalej podąża w tym samym kierunku uruchamiając nasz stop loss, tylko po to, żeby kilka chwil później zawrócić w kierunku zgodnym z naszymi początkowymi przewidywaniami.

Pin Bar w okolicy ważnego poziomu

Aby wyeliminować zagrania w takich sytuacjach należy wyszukiwać miejsc na wykresach, gdzie istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia formacji Pin Bar w okolicy istotnego poziomu wyznaczonego technikami Fibonacciego. Oczywiście ciągle należy pamiętać o Price Action i jej najważniejszej zasadzie gry z trendem, co oznacza, że wybieramy tylko Pin Bary zwiastujące koniec korekty głównego trendu.

pin-bar-plus-fibonacci

 

Powyższy rysunek przedstawia dokładnie zasady wykorzystania formacji Pin Bar razem ze zniesieniami Fibonacciego. W zaznaczonym na rysunku miejscu, gdzie zgodnie z przewidywaniem zakończyła się pierwsza korekta trendu spadkowego wystąpił także Pin Bar. W przypadku, gdybyśmy nie poczekali na jego wystąpienie, tylko zamiast tego ustawili zlecenie na wysokości 23,6 % zniesienia, a stop loss nieco wyżej, najprawdopodobniej nasze zlecenie zostałoby zamknięte na poziomie stop lossa.

Teraz rozpatrzmy przypadek, w którym oprócz zniesień Fibonacciego czekamy także na wystąpienie Pin Bara. Widać wyraźnie, że w takim przypadku nasze zlecenie zostałoby ustawione na podobnym poziomie, jednak zostałoby zawarte dopiero po uformowaniu się Pin Bara, co oznacza, że praktycznie od razu mielibyśmy zysk, a stop loss nigdy by nas nie dosięgnął.

Oczywiście sytuacje przedstawione powyżej nie występują jak grzyby po deszczu i trzeba naprawdę dużo cierpliwości, aby je wykorzystać na rynku. Jednak, gdy już trafimy na taką okazję to skuteczność takich zagrań jest bardzo wysoka, a także zysk może być duży. Oczywiście jeśli przestrzegaliśmy wszystkich innych zasad dotyczących strategii Forex.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>